top of page
1_edited.jpg

Mekana Özgü
Performans Atölyesi

17 Şubat 2024 – 24 Mart 2024

“Bir ormanda, birçok kez, ormana kendimin bakmadığını hissettiğim olmuştur.

Kimi günler ağaçların bana baktığını, bana konuştuğunu hissettim… Ben oradaydım, dinliyordum…”  

Andre Marchand

Atölye Hakkında:

Teknolojinin, yapay zekânın, robot mekanizmaların her geçen gün geliştiği, insana dair en temel bilgi ve alışkanlıklarımızın belki de çoktan eski kaldığı bugünlerde oyunculuk, dans ve performans biçimlerine olan bakışımızı da tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor olabilir. 

Her birimizin günlük hayatta ve sanat alanında kurduğu ilişkilere tahammül seviyesi, yaptığımız eylemlere karşılık gelen anlamlar ve neyin ne kadar alımlanabildiği gün be gün değişiyor. Biricik değişmez ihtiyaçlarımızdan olan paylaşmak, kendimizi anlatmak ve anlaşılmak meseleleri; sahne sanatları ve performatif alanlardaki gereksinimlerimizle de birebir örtüşmeyi sürdürüyor. Anlatmak, anlaşılmak ve paylaşmak… 

Yaratım ve gösterim mekanını salon, sahne ya da galeri dışına taşımanın, geçmişi ve şimdisi olan bir mekanla hem gerçek hem de kurmaca ilişkiler deneyimlemenin, seyirci ile alternatif iletişim biçimleri bulmanın ve sanatçı olarak işimizle üretim kaygısından uzak ilişki kurmanın yollarını araştıracağız. 

Bu atölyede en genel haliyle icracı, seyirci ve mekân arasındaki ilişki üzerine eğilerek 6 hafta sonunda her bir katılımcının proje üretmesi ve atölye bitiminde bu projelerin Werkstatt‘ta prömiyer yapması planlanmaktadır. Prömiyer yapan projelerden Werkstatt Yapım ekibi tarafından seçilenlerin prömiyer sonrasında da Werkstatt’ta sahnelenmeye devam etmesi amaçlanmaktadır. Çalışmalar tek kişilik performanslar olabileceği gibi birden fazla sanatçının iş birliğini de içerebilir. 

Atölye Programı

1.Hafta: 


Mekâna Özgü Performans: Teori, Geçmiş ve Günümüz

 

2.Hafta: 


Zaman – Mekân ve Seyirci İlişkisi I: Dinlemek 

Atmosfer, nesne ve zaman ile ilişki kurmak 

 

3.Hafta: 


Zaman – Mekân ve Seyirci İlişkisi II: Anlatmak

Atmosfer, nesne ve zaman ile ilişki tasarlamak

 

4.Hafta: 


Mekânda Kendi Yerini Bul: Proje İçeriklerini Belirleme ve Şekillendirme 

 

5.Hafta: 

 

Projelerin Prova Edilmesi 

 

6.Hafta: 

Genel Prova ve Seyirciye Açık Gösterim  

Atölye saatleri:

Cumartesi, Pazar 15:00 – 18:00 

 

Yer: Werkstatt Akademi

Karakolhane Caddesi No:102 Kadıköy, Istanbul

 

Ücret: 

8.500,- TL

Son Başvuru Tarihi: 5 Şubat Pazartesi 2024

Son Kayıt ve Ödeme Tarihi: 12 Şubat 2024 

5 Şubat haftası tüm başvuru sahiplerine sonuçlar bildirilecektir. Projeye kabul edilen katılımcılar için son ödeme ve kayıt tarihi 12 Şubat 2024’tür (saat 17.00). Kesin kayıt ödemenin yapılması ile oluşturulacaktır. Bu tarihe kadar ödeme yapmayan katılımcıların yerine yedek listedeki adaylar değerlendirilecektir. 

Koşullar: 

 

  • Atölye; dans, performans, tiyatro/oyunculuk, güzel sanatlar, mimarlık vb. bölümlerde okumakta olan, bu bölümlerden  mezun kişiler ve/veya bu alanlarda üretimler yapan profesyonel sanatçılara yöneliktir. 

  • Başvurunuz, eğitmenlerin değerlendirmesinden sonra kabul edilecektir. 

  • Kontenjan 15 kişi ile sınırlıdır. Kontenjan, son başvuru tarihinden önce dolabilir. Yer açılması durumunda, yedek listedeki başvurular değerlendirilecektir.

  • Katılım talebinde bulunan kişilerden CV göndermeleri beklenmektedir. 

EĞİTMENLER

burcu halaçoğlu.png

Burcu Halaçoğlu

Oyuncu, yazar, yönetmen ve akademisyen. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları bölümünden lisans, Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden yüksek lisans, İstanbul Üniversitesi Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği bölümünden doktora derecesi vardır. Şu sıralar İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sanat ve Kültür Yönetimi & Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi bölümlerinin başkanlığını yürütmektedir.  

Ana araştırma ve uygulama alanı oyunculuk, oyunculuk teknikleri ve mekâna özgü tiyatrodur. 2011 yılından bu yana Michael Chekhov oyunculuk tekniği üzerine çalışmaktadır. Michael Chekhov İstanbul’un kurucularındandır. Michael Chekhov Europe eğitmenleri arasında ve ayrıca yönetim kurulunda yer alır. Michael Chekov’un “Oyuncuya”adlı kitabını Türkçe’ye çevirmiştir.

2013 yılında arkadaşları ile birlikte TiyatroPOL'ü kurmuş ve mekana özgü oyunlar yapan ekibin oyunlarında yazar, yönetmen ve oyuncu olarak yer almıştır. Pek çok özel tiyatronun kadrosunda oyuncu olarak bulunmuş, kısa ve uzun metraj sinema filmlerinde, televizyon ve platform dizilerinde rol almıştır. Şu sıralar Balat Monologlar Müzesi’nde yönettiği “Durduğum Yerdeyim” ve “Küçük Bir Karşılaşma” ile oyuncusu olduğu “Havada Kalma Meselesi” ve “1955” oyunları gösterimlerine devam etmektedir.

erkan akbulut

Erkan Akbulut

2020 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları bölümünden mezun oldu. 2010 yılından bu yana oyunculuk yapmaktadır. Sahne ve kamera önü deneyimlerinin yanı sıra 2019 yılından bu yana TiyatroPol çatısı altında yapımcı ve oyuncu olarak mekâna özgü tiyatro alanında da üretimler yapmaktadır. 2014 Direklerarası Seyircileri Ödülleri’nde Genç Yetenek, 2018 Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde Yılın Genç Kuşak Sanatçısı, Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri’nde Teşvik Ödülü sahibi ve 24. Lions Türkan Kahramankaptan Özel Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Genç Erkek Oyuncusu olarak seçilmiştir. Balat Monologlar Müzesi ve Tiyatropol ile oyunculuk kariyerini sürdürmektedir. 

Lütfen aşağıdaki başvuru formunu doldurun ve CV’nizi, varsa portfolyonuz ile beraber aşağıdaki email adresine gönderin.

Teşekkürler!

bottom of page