top of page
Self Video Recording
Avluda Film Film.png

WERKSTATT 

AVLUDA FİLM

Tel: / Whatsapp

0533 591 29 15

Eposta:

Adres:

Karakolhane Cad. no:102 Kadıköy İstanbul

Sosyal Medya

instagram: @werkstattistanbul

Avluda Film

Önce izliyoruz:  Werkstatt Akademi’nin avlusunda yaz gecelerinde filmlerinizi seyirciyle buluşturuyoruz.

Sonra konuşuyoruz; Filmin ardından yönetmene, oyunculara, ustalara ve izleyiciye söz hakkı veriyoruz.

 

İster ödüllü bir festival gezgincisi ister düşük bütçeli bir öğrenci filmi...

Özgün bir fikirden yola çıkıp, çekip, tamamladıysanız görmek istiyoruz. Yaz boyunca kısa filmleri izleyip üzerine konuşmak, tanışmak ve gelecek projeler için tecrübe paylaşmak istiyoruz.

 

Getirmesi sizden, göstermesi bizden, geri bildirimler seyirciden.

ETKİNLİK TAKVİMİ

28 Haziran 2024

4 Temmuz 2024

4 Temmuz 2024

5 Temmuz 2024

Temmuz-Ağustos-Eylül

13 Eylül Cuma

Dijital başvuru son günü

Doğrudan başvuru son günü

Gösterim Kopyaları Ulaştırma son Günü

İlk Gösterim Günü

3 ay boyunca Salı ve Cuma akşamları film gösterimi.

Cuma 13.'de korkunç bir kokteyl bizleri bekliyor.

MERAK EDİLENLER:

 

BAŞVURANLAR İÇİN:

 

 • Belli bir konu var mı ?  Dilediğiniz konuyla katılabilirsiniz. 

 

 • Başvurmak için para vermek gerekiyor mu ? Katılım için bir ücret talep etmiyoruz.

 

 • Gösterim için siz bize para veriyor musunuz ? Etkinliğimiz katılımcı ve izleyiciler için ücretsiz olduğu ve doğrudan bir ticari kazanç söz konusu olmadığı için böyle bir bütçe yaratamıyoruz. Amacımız tüm katılımcılar için bir etkileşim ağı oluşturmak ve üretim motivasyonu sağlamak.

 

 • Sadece amatörler mi katılabiliyor ?  Bütçeli çekilmiş filmler ya da hali hazırda film alanında çalışan profesyoneller de katılabilir. 

 

 • Yaş sınırı var mı ? Yaş sınırımız bulunmuyor çünkü geleceğin sinemacılarının eserleri de bizi heyecanlandırıyor. Ancak 18 yaş altı eser sahiplerinin katılım formlarında yasal vasilerini belirtmeleri gerekiyor.

 

 • Filmleri hangi kriterle seçiyorsunuz ?  İşlenen konuya yaklaşım ve özen , ve / veya sinematografik anlatımdaki özgünlük ve / veya projenizin özündeki yenilikçi bir fikir bile bizce tanınmayı ve tanıtılmayı değer kılabilir. Teknik yeterlilik elbette kaliteyi etkileyen bir faktör ancak kabul kriterleri içinde çok sonralarda yer alıyor. Bu nedenle dar imkanlarla çekilmiş filmlerin de başvurularını da cesaretlendirmek isteriz. 

 • Filmleri kim seçiyor ?  Gösterim programları Werkstatt Akademi bünyesinde projeler yapan, resim, fotoğraf, tiyatro, dans, müzik, sinema gibi farklı alanlarda çalışan pek çok sanatçı dostumuzun görüşleriyle oluşturulacak.

 

 • Öğrenciliğimde çektiğim film var. Başvurabilir miyim ?  Evet programlarımız öğrenci filmlerine de açık.

 

       Filmim Türkçe dışında başka dilde çekildi ( ya da başka dillerin konuşulduğu yerler var). Yine de     katılabilir miyim ? Yabancı dildeki yapımların, ya da bir filmde yer alan farklı dildeki bölümlerin kadraja yerleştirilmiş olarak Türkçe altyazı ile teslim edilmesi gerekmektedir.

 • Reklam filmimi gösterebilir miyim ? Her ne kadar özgün ve yaratıcı fikirler olabileceğini bilsek de bu etkinliğimizde “marka tanıtımı” odaklı projelere yer veremiyoruz. 

 

 • TV için çektiğim belgesel var. Başvurabilir miyim ?  Yayın hakları sizde olduğu sürece TV için çekilmiş belgesel projelerinizle de başvurabilirsiniz.

 

 • Filmim başvuru süresinde kurguda yine de katılabilir miyim ? Görsel kurgusu tamamlanmış ancak ses mixajı, grafik ya da compositing süreçleri devam etmekte olan eserlerinizi kesin teslim tarihi belirtmek suretiyle ön izlemeye gönderebilirsiniz.

 

 • Başka şehirde yaşıyorum, gösterime nasıl gelebilirim ? İmkanlarımız doğrultusunda maalesef bu konuda destek sağlayamıyoruz. Kendi imkanlarınızla geldiğiniz taktirde gösterim gününde sizi ağırlamak bizi çok sevindirir.

 

 • Filmim 37 dakika. Kısaltmam mı gerekiyor ?   Lütfen gönderin izleyelim.Werkstatt Akademi olarak “ Jenerik dahil 35 dak. süre” kriterinde eser bütünlüğünü değerlendirerek istisna yapma hakkımızı  

            saklı tutuyoruz.   

 

 • Yasal çerçevelerde devir ettiğimiz  haklarda ne sebeple “süresiz” ifadesi kullanıyorsunuz ? Aynı metinde bulabileceğiniz gibi Werkstatt Akademi filminizi hiçbir tarihte bilginiz ve rızanız olmaksızın gösteremez ve hiçbir tarihte filminiz üzerinden doğrudan kazanç sağlayamaz. Ve manevi haklarınızı korumayı taahhüt eder. Öte yandan ileriki tarihlerde, önceden düzenlemiş olduğumuz etkinliklerden özetler sunabilmek, basın tanıtım faaliyetlerinde bulunabilmek için bu izinleri tekrarlamak yerine bu şekilde ifade ettik. 

   

 • Sonunda ödül var mı ?  Avluda Sinema Etkinliklerimizin bir yarışma havasında geçmesini istemiyoruz.. Bu nedenle bir “ödül” ya da “jüri” kavramlarından uzak durmayı tercih ediyoruz. Ancak etkinlikler boyunca izleyicilerin beğenilerini tespit etmek istediğimiz bir metod geliştirdik ve sonbaharda her programın en beğenilen yapımlarını tekrar göstereceğimiz bir final etkinliğimiz olacak. Belki izleyicilerin takdirini ifade edecek ufak tefek sürprizlerimiz olabilir 🙂  

bottom of page